Mali stáť po boku najväčších slovenských hokejových legiend. Medzi rovesníkmi vynikali vďaka veľkému talentu. Hovorilo sa o nich ako o budúcich ťahúňoch slovenskej hokejovej reprezentácie. Nikdy ale naplno nerozvinuli svoj potenciál. Dosiahli veľa, ale mohli ešte viac. Predstavujeme desať slovenských hokejistov, ktorí v NHL nenaplnili svoj potenciál a kariéry väčšiny z nich zapadli prachom.
Róbert Döme
Róbert Döme je odchovancom trenčianskej Dukly. Bájna liaheň talentov slovenského hokeja mohla mať vo svete ďalšie výnimočné zastúpenie. V roku 1997 bol draftovaný z celkovej sedemnástej priečky. Siahol po ňom celok Pittsburgh Penguins. V tom čase mal Döme za sebou dve sezóny strávené v IHL. Hneď po drafte dostal priestor v prvom tíme, kde nastúpil do 30 stretnutí so ziskom siedmich kanadských bodov (5+2). Po preradení na farmu do AHL patril medzi hlavných ťahúňov svojho tímu. V Pensylvánii sa napriek kvalitným výkonom v nižšej súťaži nikdy výraznejšie nepresadil. Nasledoval prestup do Calgary Flames. V drese nového zamestnávateľa ale veľkú dieru do sveta neurobil. Za „plamene“ odohral len jedno stretnutie a po sezóne 2003/04 sa definitívne rozhodol opustiť zámorie. Nasledovali zastávky vo Švédsku a Nemecku. Kariéru ukončil po sezóne 2009/10, kde vypomáhal v šiestich súbojoch prvoligovej Senici. Doposiaľ nie je známe, prečo sa Döme v zámorí nikdy nechytil. Niektorí tvrdia, že ho výrazne poznačilo úmrtie rodičov. V iných médiách sa zase písalo o slabej pracovnej morálke a životospráve šikovného útočníka.
Róbert Petrovický
Róbert Petrovický je druhým najvyššie draftovaným Slovákom histórie. V roku 1992 si ho vyhliadli predstavitelia Hartfordu Whalers a zobrali ho z celkovej deviatej pozície. Aktuálne už neexistujúci tím, ktorý sa v roku 1997 presťahoval do Caroliny, Petrovického ihneď zaradil do prvého tímu. Nedokázal sa však natrvalo usadiť v prvom tíme, a tak nasledovali roky pendlovania medzi farmou a NHL. Postupne pôsobil v Dallase Stars, St. Louis Blues, Tampe Bay Lightning a New Yorku Islanders. Ročník 2000/01 bol jeho posledným v zámorí. Následne sa z neho stal rešpektovaný európsky svetobežník. Zahral si vo Švédsku, Švajčiarsku, Česku a Lotyšsku. Záver kariéry strávil v rodnej Dukle Trenčín. Do posledného súťažného zápasu v profesionálnej kariére nastúpil v sezóne 2015/16. Teraz pôsobí v SZĽH ako reprezentačný tréner hráčov do 20 rokov.
Peter Sejna
Rodák z Liptovského Mikuláša nebol nikdy draftovaný. Cestu do NHL mu ale vydláždili výborné výkony v nižších zámorských súťažiach. V sezóne 2002/03 získal prestížne individuálne ocenenie Hobey Baker Award pre najlepšieho univerzitného hráča. Toto ocenenie v minulosti získali aj hviezdni hráči ako Chris Drury, Johnny Gaudreau, Jack Eichel či Cale Makar. Kvalitné výkony Sejnu vzbudili v zámorí pozornosť. Siahla po ňom organizácia St. Louis Blues. V spomínanom ročníku 2002/03 stihol debutovať v NHL. Pri premiérovom vystúpení strelil prvý gól. V ďalších sezónach si ale nikdy nevybojoval stále miesto v zostave. V NHL odohral celkovo iba 48 duelov. Kým v AHL pravidelne bodoval, v zámorskej profilige sa mu nedarilo. V lete 2007 sa rozhodol odísť zo zámoria. V kariére pokračoval vo švajčiarskej NLA, kde pôsobil až do ukončenia svojej kariéry v roku 2015. V priebehu ôsmich sezón sa zaradil medzi najlepších hráčov súťaže.
Ak chcete zažiť nezabudnuteľnú atmosféru MS, poďte s nami do Švajčiarska povzbudiť našich chlapcov!
Marek Svatoš
Tragicky zosnulý krídelník Marek Svatoš na drafte 2001 nijak nevynikol. Vedenie Colorada Avalanche si ho vybralo v siedmom kole z celkovej 227. pozície. Po „výlukovej“ sezóne 2004/05 ale naplno rozvinul svoj ofenzívny potenciál. V 61 stretnutiach strelil 32 gólov a pozbieral 50 kanadských bodov. O pozíciu najlepšieho strelca medzi nováčikmi a celej ligy súperil s veľkými hviezdami na čele s ďalším nováčikom, ruským kanonierom Alexom Ovečkinom. Neskôr ho v rozlete pribrzdilo zranenie. Napriek tomu v hlasovaní o zisk Calder Trophy obsadil vynikajúcu delenú piatu priečku. Pred neho sa dostali len hviezdni Alex Ovečkin, Sidney Crosby, Dion Phaneuf a Henrik Lundqvist. Svatoš dokázal, že sa môže stať elitným strelcom najlepšej hokejovej ligy sveta. Na výkony z prvej kompletnej sezóny v NHL ale už nikdy nenadviazal. Je potrebné pripomenúť, že v rozlete ho výrazne pribrzdili početné zranenia. O reštart kariéry sa v NHL usiloval počas krátkych anabáz v Nashville Predators, Ottawe Senators či Floride Panthers. Posledný súťažný zápas napokon odohral v drese Košíc v ročníku 2013/14. 5. novembra 2016 svet obletela správa, že Marek Svatoš skonal po predávkovaní spôsobeným kombináciou kodeínu, morfínu a antidepresív.
Milan Bartovič
Stále aktívny hokejista háji farby trenčianskej Dukly. Svojho času bojoval o miesto v prvom tíme Buffala Sabres. Americký tím si ho vybral na drafte v roku 1999 z 35. miesta. V priebehu siedmich rokov Bartovič nastúpil v NHL len do 50 zápasov. Pozbieral 17 bodov (3+14) a po ročnom pôsobení v Chicagu Blackhawks sa rozhodol vrátiť na starý kontinent. Postupne si zahral vo Švédsku, Švajčiarsku a Česku. Od slovenského krídelníka sa ale rozhodne očakávalo viac.
Marek Zagrapan
Ešte vyššie očakávania niesol na pleciach útočník Marek Zagrapan. Jeho zámorská kariéra bola rovnako spätá s Buffalom Sabres. „Šable“ si ho vybrali na drafte 2005 v prvom kole z trinástej priečky. Prešovský rodák je tak šiestym najvyššie draftovaným Slovákom histórie. Výborné výkony v QMJHL mu vyniesli miesto v AHL, kde počas troch rokov zbieral priemerne 0,56 bodu na zápas. V NHL ale nikdy nedostal príležitosť. Od sezóny 2009/10 pôsobil v KHL, neskôr sa presunul do Česka a v minulosti si zahral aj vo Fínsku, Rakúsku a Švajčiarsku. Aktuálne patrí medzi ťahúňov HK Poprad.
Ladislav Nagy
Pomerne neočakávané a kontroverzné zaradenie skúseného útočníka do tohto výberu. Ladislav Nagy je nepochybne najúspešnejším hokejistom spomedzi menoslovu desiatky Slovákov, ktorí nenaplnili svoj potenciál. Vzhľadom k obrovskému talentu je ale jeho kariéra miernym sklamaním. V NHL odohral 435 zápasov so ziskom 311 kanadských bodov. Zahral si postupne za St. Louis Blues, Phoenix Coyotes, Dallas Stars a Los Angeles Kings. Pod vplyvom viacerých zranení sa po sezóne 2007/08 rozhodol opustiť zámorie a zakotviť v KHL. V Čerepovci sa mu príliš nedarilo a jeho príchod bol dokonca vyhlásený za najhorší nákup sezóny. Po vymenení niekoľkých klubov našiel svoje miesto v bratislavskom Slovane, kde patril medzi najdôležitejších hráčov tímu. Po troch sezónach v Košiciach sa vlani rozhodol definitívne zavesiť korčule na klinec. Prečo teda hovoriť o premrhanom talente? Ladislav Nagy strávil za veľkou mlákou len deväť ročníkov. Väčšinu kariéry odohral v Európe, no jeho kvality prevyšovali európsky hokej. Ak by sa nenechal odradiť zraneniami a zabojoval o miesto v zámorskej profilige, teraz sme o ňom mohli hovoriť ako o jednom z najúspešnejších Slovákov v najlepšej hokejovej lige sveta. Koniec koncov, urýchlený odchod zo zámoria sám niekoľkokrát priznal. „Povedal som už predtým, že keby som mohol vrátiť čas, tak by som nešiel do Ruska a zostal by som v NHL. Každý robí zlé rozhodnutia, už to nevrátim,“ povedal v jednom z rozhovorov pre Šport.sk. Jeho zaradenie do tohto výberu ho nemá nijak dehonestovať. Naopak, napriek pomerne úspešnej kariére má vyzdvihnúť jeho obrovský talent a čuch na góly.
Martin Réway
Záver nášho výberu bude patriť hokejistom, ktorí majú šancu zvrátiť osud a zaradiť sa medzi talenty, ktoré prerazili. Ideálna príležitosť už je ale preč. V úvode kalendárneho roka 2015 sa slovenská juniorská reprezentácia radovala zo senzačného zisku bronzu na MS do 20 rokov. Hlavný strojcom obrovského úspechu bol brankár Denis Godla a útočník Martin Réway. Druhému menovanému bola predpovedaná obrovská budúcnosť. Mnohí v ňom videli nástupcu geniálneho tvorcu hry Žigmunda Pálffyho. Réway v sezóne 2015/16 žiaril v Česku a následne v náročnej a kvalitnej švajčiarskej NLA. Nasledovala šokujúca správa o jeho vážnych zdravotných problémoch. Réway vynechal kompletný ročník 2016/17. Po ročnej pauze zavinenej patáliami so srdcovým svalom sa presunul do zámoria, kde mal bojovať o miesto v prvom tíme Montrealu Canadiens, ktorý si ho vybral v roku 2013 na drafte z celkovej 116. pozície. Po piatich stretnutiach sa ale vrátil do Európy. Rok bez hokeja na ňom zanechal výraznejšie stopy, ako sa očakávalo. Cez bratislavský Slovan v KHL, Dolný Kubín a švédsky Tingsryds sa dostal do Kladna. Ani v tíme legendárneho Jaromíra Jágra sa mu nedarilo podľa predstáv. Momentálne je hráčom Popradu, za ktorý odohral dva zápasy. Hoci ho zdobia predovšetkým schopnosti tvoriť hru, jeho posledný gólový zápis z decembra 2017 hovorí sám za seba. Réway už vyše dva roky neokúsil radosť zo streleného gólu. Silnejú hlasy, že rodák z Prahy sa už nikdy nedokáže vrátiť na tú najvyššiu úroveň. Neostáva nič iné, len si priať, že jeden z najväčších hokejových talentov Slovenska tieto prognózy zvráti.
Marko Daňo
Veľké nádeje sa na Slovensku vkladali aj do Marka Daňa. Odchovanec Dukly Trenčín patril svojho času medzi najväčšie talenty nášho hokeja. V roku 2013 bol draftovaný v prvom kole z celkovej 27. priečky. Šlo vôbec o najvyšší draft Slováka od roku 2005 (Marek Zagrapan, 13. miesto). Daňa si vybrala organizácia Columbusu Blue Jackets. V ročníku 2013/14 sa rozhodol zbierať skúsenosti v KHL v drese Slovana Bratislava. V závere sezóny sa presunul do zámoria a o rok sa začal presadzovať v prvom tíme. V 35 zápasoch pozbieral solídnych 21 kanadských bodov. Zdalo sa, že Daňo začína získavať potrebné sebavedomie a v ďalších sezónach bude jeho forma naberať stúpajúcu tendenciu. Nestalo sa tak. Postupne si zahral za Chicago Blackhawks, Winnipeg Jets a Colorado Avalanche. Ani v jednom z tímov si nedokázal vybojovať pevné miesto v zostave. Neustále pendloval medzi prvým tímom a farmou a postupne sa vytratil do úzadia.
Tie najväčšie slovenské hviezdy môžete vďaka nám zažiť na majstrovstvách sveta! Čaká na vás top hokej a krásne mesto Lausanne.
Tomáš Jurčo
Košický odchovanec v mladom veku ohuroval hokejových fanúšikov výnimočnými ekvilibristickými kúskami. Od svojho príchodu v roku 2009 do QMJHL patril medzi opory Saint John Sea Dogs a v roku 2011 ho v druhom kole z 35. miesta draftoval slávny Detroit Red Wings. Americký klub bol známy výborným skautingom mladých hráčov. O to väčšiu radosť urobila slovenským fanúšikom voľba talentovaného útočníka. Hovorilo sa o ňom ako o veľkom talente. Jeho kariérnym maximom je len 18 kanadských bodov zo sezóny 2014/15. O dôležitejšiu rolu v tíme zabojoval v Chicagu Blackhawks. Napriek niekoľkým zápasom v prvej formácii sa ani tam naplno neuchytil. V minulej sezóne sa snažil o prerazenie v prvom tíme Caroliny Hurricanes. Na farme v AHL z Charlotte Checkers vytvoril údernú dvojicu s Martinom Nečasom. S americkým tímom napokon opanoval AHL a tešil sa zo zisku Calder Cupu. Jeho výborné výkony si všimli predstavitelia Edmontonu Oilers. Jurčo v príprave nastupoval aj po boku hviezdneho Connora McDavida, ale napokon stratil stálu pozíciu v prvom tíme a aktuálne sa zotavuje z operácie bedrového kĺbu. Na ľad by sa mohol dostať koncom marca a po boku najproduktívnejšieho tandemu NHL Draisaitl-McDavid by mohol zabojovať o rehabilitovanie svojho pošramoteného renomé vyhasnutého talentu.