3 minúty čítania
Autor: Dávid Lech
Prvý veľký úspech sa dostavil po 5 rokoch medzi elitou. Na MS 2000 sa slovenský hokej dočkal zisku prvého cenného kovu. Priebeh turnaja pritom nijak nenaznačoval, že mierime za medailou.
Jedno 10. miesto, jedno 9. miesto a dvakrát 7. priečka. S takouto bilanciou pricestovali slovenskí hokejisti na MS 2000 v Rusku. Výraznou zmenou oproti predchádzajúcim šampionátom bol post trénera. Pri kormidle tímu vystriedal Jána Šterbáka jeho menovec, Ján Filc.
V rámci prípravy pred turnajom odohrali Slováci 5 stretnutí, v ktorých dvakrát zvíťazili (Česko 2:1, Bielorusko 4:1), dvakrát remizovali (Česko 5:5, Švédsko 2:2) a raz v zápase ťahali za kratší koniec (Bielorusko 3:4).
Do Petrohradu tak cestovali v pomerne dobrej nálade s ambíciou sa pobiť o čo najlepší výsledok.
Vydarená skupinová fáza bez prehry
Do turnaja sme vstúpili výhrou proti Rakúsku v pomere 2:0. Fanúšikovia čakali na prvý presný zásah do 47. minúty. Dovtedy zápasu kraľoval rakúsky brankár Reinhard Divis, ktorý v konečnom zúčtovaní úspešne kryl 43 streleckých pokusov Slovákov. Strelecky sa presadili len Peter Pucher s Miroslavom Šatanom.
V ďalšom súboji sme nastúpili proti vtedajšiemu hokejovému trpaslíkovi z Talianska. Outsider úspešne čelil slovenskej ofenzíve a do tretej tretiny sme vstupovali za stavu 2:1. V záverečnom dejstve sme potvrdili rolu favorita a súpera sme z ľadu vyprevadili po výsledku 6:2. Dvomi gólmi sa blysli Miroslav Šatan a Vlastimil Plavucha.
V zápase o víťazstvo v skupine sme sa stretli s Fínskom. Suomi nás prestrieľali pomerom 15:27, no ani to im nestačilo na výhru. 61 sekúnd pred koncom stanovil konečné skóre na 2:2 vyrovnávajúcim gólom Ján Pardavý. Do osemfinále sme tak postúpili ako líder skupiny B.
Nemastné-neslané osemfinálové výkony
Osemfinálovú skupinu sme odštartovali debaklom, ktorý sme uštedrili Nórsku. Zvíťazili sme vysoko 9:1 a najväčšiu zásluhu na tom mali dvojgóloví strelci Miroslav Šatan, Peter Bartoš a Miroslav Hlinka.
V ďalších osemfinálových zápasoch sme sa ale museli skloniť pred kvalitami Česka (2:6) a Kanady (3:4). Do štvrťfinále sme postúpili len vďaka víťazstvu nad Nórskom. Na turnaji sme zdolali len outsiderov a aj preto sa od nás vo vyraďovacej časti veľa nečakalo.
Spanilej jazde vystavili stopku Česi
V štvrťfinále sme narazili na tím USA, ktorý si v prvej tretine zabezpečil najtesnejší jednogólový náskok. Do druhej tretiny ale náš tím nastúpil vo veľkom štýle. V priebehu 4 minút strelil tri góly a náš historický postup do semifinále spečatil v 50. minúte Ľuboš Bartečko.
Po výhre 4:1 nad USA nás čakal dobre známy súper z Fínska, ktorému sme čelili v základnej skupine. Slováci zachytili vstup do zápasu, v 12. minúte viedli po góloch Pardavého a Šatana 2:0. Fíni v druhej tretine strelili kontaktný gól, no po 33 sekundách prinavrátil Slovensku dvojgólové vedenie Richard Kapuš. V ďalšom priebehu už gól nepadol a Slovensko sa radovalo z postupu do finále.
Úvodné minúty finále nám vôbec nevyšli. Slovenskí reprezentanti úplne vybuchli a od 13. minúty museli doťahovať trojgólové manko. Následný boj s časom zverenci Jána Filca nezvládli. Slováci prehrali 2:5 a hoci spočiatku finálová prehra veľmi bolela, šlo o skutočne veľký a nečakaný úspech slovenského hokeja.
👉 Zaspomínajte si nezabudnuteľnú slovenskú jazdu za historickým zlatom na MS 2002
Práve na MS 2000 v Petrohrade sa v národnom tíme postupne formovala generácia hráčov, ktorá o dva roky neskôr v Göteborgu oslavovala titul majstrov sveta.
Individuálne štatistiky ovládol slovenský kapitán Miroslav Šatan, ktorý na turnaji nastrieľal 10 gólov, ku ktorým pridal 2 asistencie. Stal sa najlepším strelcom šampionátu a okrem toho bol zaradený do All Star tímu a vyhlásený za najlepšieho útočníka.
Odporúčame:
NHL v Prahe: Nashville Predators – San Jose Sharks (piatok al. sobota)
Zájazdy do Kalifornie a Nevady
Darčeková poukážka – zájazd na Slovensko
Zájazdy do Miami
Zájazdy do New Yorku